Kate Oman presents Youth in Art awards for K-5 grades

Bonifas Arts Center Gallery Director Kate Oman presents the Youth in Art Awards for 2021 to students in the Learning Center and Kindergarten through 5th grades.

Awards are given by Verso Corporation, Michigan Education Association, Delta Schoolcraft ISD, Escanaba Kiwanis Club, GFWC Women's Club and the Bonifas Arts Center.

Verso Award Winners

LC Grade - Shania Wandahsega
Polar Bear          
Delta Schoolcraft ISD Learning Center

K Grade - Kyra-Anne Stoerch
Spider on Web 
Webster Elementary

1st Grade - Marley VanDrese
Winter Landscape           
Lemmer Elementary

2nd Grade - Preston Nelson
O'Keefe Flower
Lemmer Elementary

3rd Grade - MacKenzie Suor
Pumpkin Trio     
North Central Area Schools

4th Grade - Kendra LaFave
Cornucopia        
Escanaba Upper Elementary

5th Grade - Kaylee Scott  
Northern Lights
Mid Peninsula Elementary

MEA Award Winners     

LC Grade - John Bunn
Northern Lights
DSISD Learning Center

K Grade - Avianna Allison 
Self-Portrait
Webster Elementary       

1st Grade - Robert  Lee 
Reindeer            
Lemmer Elementary       

2nd Grade - Casen Grandchamp 
Spring Bird         
Lemmer Elementary

3rd Grade - Ava Jackson
Emoji Faces       
Escanaba Upper Elementary            

4th Grade - Mallory Makosky
Aztec Sun Design             
Escanaba Upper Elementary         

5th Grade - Miley Meshigaud
Egyptian Art      
Escanaba Upper Elementary

Delta Schoolcraft ISD

LC Grade - Isaac Cayer
Polar Bear
DSISD Learning Center

K Grade - Kyra - Anne Stoerch
Spider on Web
Webster Elementary

1st Grade - Annabelle Wolfe
My Starry Night
North Central Area Schools

2nd Grade - Henry Royer
Northern Lights
Mid Peninsula Elementary

3rd Grade - Laila Pray
Magic Island      
Homeschool

4th Grade - Gavin Laur
Birch Trees
James T. Jones Elementary     

5th Grade - Trinity Pepin
City Scape From Outer Space
Escanaba Upper Elementary

Escanaba Kiwanis Club Award Winners 

LC Grade - Cheyenne Eichhorn
Snow Skate        
DSISD Learning Center

K Grade - Addison Bellinger               
Dinosaur             
Webster Elementary

1st Grade - Casimir Drown
Winter Trees     
W.C. Cameron Elementary        

2nd Grade - Niko Ginter
Spring Bird         
Lemmer Elementary         

3rd Grade - Elizabeth Benetti 
Paper Birch Winter         
Escanaba Upper Elementary

4th Grade - Emma LaCarte
Modigliani Self Portrait
Escanaba Upper Elementary

5th Grade - Trinity Pepin
City Scape From Outer Space     
Escanaba Upper Elementary

GFWC Escanaba Woman's Club Award Winners

LC Grade - Lilly Sawyer       
Abstract Rewind
DSISD Learning Center

K Grade - Riggs Larrabee
Dinosaur             
Webster Elementary

1st Grade - Evelyn Orth 
Winter Landscape           
Lemmer Elementary

2nd Grade - Ryder Bjorne
Pizza Box Robot
Lemmer Elementary

3rd Grade - Siwel Holmes 
Northern Lights
Mid Peninsula Elementary

4th Grade - Macey  Pascoe 
Snowman in Perspective
Escanaba Upper Elementary

5th Grade - Janessa Gerou
Northern Lights
Mid Peninsula Elementary

Bonifas Award Winners

LC Grade - Shania Wandahsega
Polar Bear          
DSISD Learning Center

K Grade - Lucas Porath
Self-Portrait      
Webster Elementary

1st Grade - Annabelle Wolfe 
My Starry Night
North Central Area Schools

2nd Grade - Preston Nelson
O'Keefe Flower
Lemmer Elementary

3rd Grade - Laila Pray
Magic Island      
Homeschool

4th Grade - Makayla Marshall
Modigliani Self Portrait
Escanaba Upper Elementary

5th Grade - Janessa Gerou  
Northern Lights
Mid Peninsula Elementary

The exhibit runs through March 24.

Kate Oman presents Youth in Art award for 6th through 12 grades

Bonifas Arts Center Gallery Director Kate Oman presents the Youth in Art Awards for 2021 to students in the 6th through 12th grades.

Awards are given by Verso Corporation, Michigan Education Association, Delta Schoolcraft ISD, Escanaba Kiwanis Club, GFWC Women's Club and the Bonifas Arts Center.

Verso Award Winners      

6th Grade - Mya Kressin
Shaded Pipes    
Escanaba Junior High

7th Grade - Jason Guerne 
Sign Language Line Hands
Escanaba Junior High

8th Grade - Morgan Fazer           
Scouts
North Central Area Schools   

9th Grade - Ben Shiverski 
Photo   
Bark River Harris High School

10th Grade - Whitney Massie
Rose     
Bark River Harris High School

11th Grade - Petrina Martin 
Stippled Butterfly
Bark River Harris High School

12th Grade - Ceclia Pilon
USA
Rapid River High School          

12th Grade - Riley Edwardsen 
Unity  
Rapid River High School  

Group Project - 9th-12th Grades
Fish       
Bark River Harris High School

MEA Award Winners     

6th Grade - Jaeden Arsenault  
Trees in Perspective      
Escanaba Junior High

7th Grade - Kenan Trent
Humuhumunukunukuapua'a
Homeschool        

8th Grade - Shanay Mathieson  
Shaded Pumpkin             
Escanaba Junior High

9th Grade - Lauren Zawada 
Sunset on the Beach      
Bark River Harris High School  

10th Grade - Zoey Lanaville 
Looking Glass    
Bark River Harris High School

11th Grade - Isabelle Cretans
Bugeroo              
Bark River Harris High School              

12th Grade - Riley Edwardsen
Unity    
Rapid River High School                

Group Project - 9th-12th Grade 
Fish       
Bark River Harris High School

Delta Schoolcraft ISD

6th Grade - Kaden Malone
Elements of Art
North Central Area Schools

7th Grade - Maverick Krachinski
Rope Art             
Bark River Harris Middle School

8th Grade - Morgan Fazer 
Scouts  
North Central Area Schools

9th Grade - Manny  Oswald
Wreck It Ralph  
Bark River Harris High School         

10th Grade - Madison Couillard           
Queen 
Rapid River High School

11th Grade - Tressa Ives
Wake Up and Smell the Roses
Bark River Harris High School

12th Grade - Myah Pearson
Untitled
Rapid River High School

Group Project - 9th-12th Grade
Brain
Bark River Harris High School

Escanaba Kiwanis Club Award Winners 

6th Grade - Cale Schroeder
T.P. Shading      
Escanaba Junior High             

7th Grade - Hailee Seawright
Glass of Water  
Escanaba Junior High      

8th Grade - Mackenna Stenberg
Colors  
Bark River Harris High School

9th Grade - Lauren Zawada
Sunset on the Beach      
Bark River Harris High School

10th Grade - Whitney Massie
Rose     
Bark River Harris High School

11th Grade - Graci Varoni 
The Lion King    
Bark River Harris High School       

12th Grade - Ceclia Pilon 
USA
Rapid River High School

GFWC Escanaba Woman's Club Award Winners

6th Grade - Cale Schroeder
T.P. Shading      
Escanaba Junior High             

7th Grade - Hailee Seawright
Glass of Water  
Escanaba Junior High

8th Grade - McKenna Vanderlinden
Pencil Landscape             
Escanaba Junior High   

9th Grade - Ella Boney
Millions
Bark River Harris High School

10th Grade - Ondraya Uskilith-Karaja
Be An Inspiration To Others        
Bark River Harris High School

11th Grade - Petrina Martin
Stippled Butterfly
Bark River Harris High School          

12th Grade - Joey Stein       
Ice on Stump
Bark River Harris High School

Bonifas Award Winners

6th Grade - Claire Jacobsen
Surrealism World            
Escanaba Junior High     

7th Grade - Maverick Krachinski  
Rope Art             
Bark River Harris Middle School

8th Grade - Mackenna Stenberg        
Colors
Bark River Harris High School    

9th Grade - McKenzie Hoffmeyer
Baby Blue Blossom         
Bark River Harris High School

10th Grade - Whitney Massie        
Rose     
Bark River Harris High School  

11th Grade - Shayla Cmejla 
Great Grandpa 
Bark River Harris High School

12th Grade - Emmanuel Peterson
Cactus  
Bark River Harris High School 

Group Project - 9th-12th Grade
Fish       
Bark River Harris High School

The exhibit runs through March 24.

Awards were presented at the Youth in Art exhibit for students in the 12th Grade.

Kiwanis Award 
Paige Chouinard 
Winter Feeding 
Tutored 
Instructor: Suzy Decker

Michigan Education Association Award
Paige Chouinard
Winter Feeding 
Tutored
Instructor: Suzy Decker

Verso Award 
Paige Chouinard 
Winter Feeding 
Tutored 
Instructor: Suzy Decker

Delta-Schoolcraft Intermediate School District Award
Tiana Colegrove
Rocks and a Bird
Manistique Area Schools
Instructor: Casey Hinkson

Bonifas Arts Center Award
Brittany  DeHaan
Full Bloom
Rapid River High School
Instructor: Julie Pilon

Michigan Education Association Award 
Brittany DeHaan
Full Bloom
Rapid River High School 
Instructor: Julie Pilon

GFWC Woman's Club Award
Morgan Stenberg
Goodbye Butterfly
Bark River-Harris Schools 
Instructor: Terra Stenberg

Michigan Education Association Award
Group Project
Fish in a Cup
Bark River-Harris Schools
Instructor: Terra Stenberg

Verso Award 
Group Project 
Fish in a Cup 
Bark River-Harris Schools 
Instructor: Terra Stenberg

Awards were presented at the Youth in Art exhibit for students in the 11th Grade.

Kiwanis Award 
Kathy Hickman
End of an Era 
Rapid River High School
Instructor: Julie Pilon

GFWC Woman's Club Award
Ali Mosse 
Crush 
Bark River-Harris Schools
Instructor: Terra Stenberg

Michigan Education Association Award
Ali Mosse 
Crush 
Bark River-Harris Schools
Instructor: Terra Stenberg

Bonifas Arts Center Award
Molly Reynolds
Patricia the Peacock 
Bark River-Harris Schools
Terra Stenberg

Verso Award 
Molly Reynolds
Patricia the Peacock 
Bark River-Harris Schools 
Instructor: Terra Stenberg

Delta-Schoolcraft Intermediate School District Award
Allison Richer 
11,627 
Bark River-Harris Schools 
Instructor: Terra Stenberg

Awards were presented at the Youth in Art exhibit for students in the 10th Grade.

Delta-Schoolcraft Intermediate School District Award
Saja Abuhuzeimah
Darkness
Manistique Area Schools
Instructor: Casey Hinkson

GFWC Woman's Club Award
Addie Christoff 
Chocolate Strawberry Cake
Rapid River High School
Instructor: Julie Pilon

Verso Award 
Venessa LaPalm
Don't Fence Me In
Tutored
Instructor: Suzy Decker

Bonifas Arts Center Award  
Abigail Van Enkewort
Too Much Work For This Assignment
Bark River-Harris Schools
Terra Stenberg

Kiwanis Award 
Abigail VanEnkevort 
Too Much Work For This Assignment
Bark River-Harris Schools 
Instructor: Terra Stenberg

Michigan Education Association Award 
Abigail VanEnkevort 
Too Much Work For This Assignment
Bark River-Harris Schools
Instructor: Terra Stenberg

Awards were presented at the Youth in Art exhibit for students in the 9th Grade.

GFWC Woman's Club Award  
Aliyah Bowden 
Sunflower 
Escanaba High School
Cathy Uhazie

Bonifas Arts Center Award
Hazel Conklin 
Its Finally Done 
Bark River-Harris Schools
Instructor: Terra Stenberg

Delta-Schoolcraft Intermediate School District Award
Hope Hutchinson
Labryinth's Eye
Manistique Area Schools
Instructor: Casey Hinkson

Kiwanis Award 
Zoey Lanaville
Western Desire
Bark River-Harris Schools
Instructor: Terra Stenberg

Michigan Education Association Award 
Zoey Lanaville
Western Desire
Bark River-Harris Schools
Terra Stenberg

Verso Award
Maddy Maline
Don't Even Know
Manistique High School
Casey Hinkson

Awards were presented at the Youth in Art exhibit for students in the 8th Grade.

Delta-Schoolcraft Intermediate School District Award
Savannah Harvey
Maple Leaf 
Manistique Area Schools
Instructor: Casey Hinkson

GFWC Woman's Club Award
Austin Hinkson
Cool Whip 
Manistique Area Schools 
Insructor: Casey Hinkson

Kiwanis Award 
Jane Reed 
Wilber
Rapid River Schools
Julie Pilon

Michigan Education Association Award 
Abbigail  Skjolaas
Turtles 
Rapid River-Harris Schools
Instructor: Julie Pilon

Bonifas Arts Center Award
Leondra Vietzke
Chris 
Rapid River Schools 
Instructor: Julie Pilon

Verso Award 
Leondra Vietzke
Chris 
Rapid River Schools 
Instructor: Julie Pilon

Awards were presented at the Youth in Art exhibit for students in the 7th Grade.

Verso Award 
Justine Gurney
Aspen 
Nah Tah Wahsh 
Carrie Carlson

Delta-Schoolcraft Intermediate School District Award
Parker Hampton
Beach Glass Mobile
Manistique Area Schools 
Casey Hinkson

Kiwanis Award 
Group Project 
Barn Hanging 
Escanaba Junior High School
Cathy Uhazie

GFWC Woman's Club Award 
Colton Sierpien
Portrait 
Escanaba Junior High School
Cathy Uhazie

Bonifas Arts Center Award
Colton Sierpien
Portrait
Escanaba Jr. High
Cathy Uhazie

Michigan Education Association Award 
Colton Sierpien
Portrait
Escanaba Jr. High
Instructor: Cathy Uhazie

Awards were presented at the Youth in Art exhibit for students in the 6th Grade. 

Kiwanis Award 
Harlee Coolman
Portrait About Me 
Escanaba Area Public Schools
Instructor: Scott Dykema

Bonifas Arts Center Award
Harlee Coolman
Portrait About Me
Escanaba Upper Elementary
Instructor: Scott Dykema

Michigan Education Association Award 
Harlee Coolman 
Portrait About Me
Escanaba Upper Elementary
Instructor: Scott Dykema

GFWC Woman's Club Award  
Ashton Dery 
Self Portrait 
Escanaba Area Public Schools
Instructor: Scott Dykema

Delta-Schoolcraft Intermediate School District Award
Quinn Pascoe
Pipes in Perspective 
Escanaba Upper Elementary
Instructor: Scott Dykema

Verso Award 
Isabel Seymour 
Tree Scape 
Escanaba Upper Elementary
Instructor: Scott Dykema

Awards were presented at the Youth in Art exhibit for the older students at the Learning Center.

Bonifas Arts Center Award
Rylee Bartoszek 
Northern Lights 
DSISD Learning Center
Instructor: Christopher Lund

Kiwanis Award 
Nicholas Lauscher 
Leaf Name 
DSISD Learning Center 
Christopher Lund

Michigan Education Association Award
Connor Millette
Northern Lights
DSISD Learning Center
Instructor: Christopher Lund

Verso Award 
Sam Taylor 
Northern Lights
DSISD Learning Center
Christopher Lund

Awards were presented at the Youth in Art exhibit for students in the 5th Grade. 

Bonifas Arts Center Award
Claire Jacobsen
Totem Design 
Escanaba Upper Elementary
Instructor: Scott Dykema

Kiwanis Award
Jae Poma
Making a Mark
Rapid River Elementary
Instructor: Julie Pilon

GFWC Woman's Club Award
Jae Poma
Making a Mark 
Rapid River Elementary
Instructor: Julie Pilon

Verso Award 
Jae Poma 
Making a Mark
Rapid River Elementary
Instructor: Julie Pilon

Michigan Education Association Award 
Jae Poma 
Fawn
Rapid River Elementary
Julie Pilon

Delta-Schoolcraft Intermediate School District Award
Zachary  VanWagner 
Snowman in Perspective
Escanaba Upper Elementary
Instructor: Scott Dykema

Awards were presented at the Youth in Art exhibit for students in the 4th Grade.

Bonifas Arts Center Award
Trisha Beauchamp
Clay Owl
Escanaba Upper Elementary
Instructor: Scott Dykema

GFWC Woman's Club Award
Makenna Johnson
Shaded Ornaments
Escanaba Area Public Schools
Scott Dykema

Michigan Education Association Award
Skylar Norden 
Warm & Cool Leaves 
Mid Peninsula Elementary
Instructor: Kristen Occhietti

Delta-Schoolcraft Intermediate School District Award
Lucas Parish
Birch Trees
James T. Jones Elementary
Joanne Chouinard

Verso Award 
Phoenix Porath
Monet Lillies
Escanaba Upper Elementary
Instructor: Scott Dykema

Kiwanis Award 
Class Project
Our Class is Like a Box of Crayons With All Different Colors 
Rapid River Elementary
Julie Pilon

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram