Awards were presented at the Youth in Art exhibit for students in the 12th Grade.

Kiwanis Award 
Paige Chouinard 
Winter Feeding 
Tutored 
Instructor: Suzy Decker

Michigan Education Association Award
Paige Chouinard
Winter Feeding 
Tutored
Instructor: Suzy Decker

Verso Award 
Paige Chouinard 
Winter Feeding 
Tutored 
Instructor: Suzy Decker

Delta-Schoolcraft Intermediate School District Award
Tiana Colegrove
Rocks and a Bird
Manistique Area Schools
Instructor: Casey Hinkson

Bonifas Arts Center Award
Brittany  DeHaan
Full Bloom
Rapid River High School
Instructor: Julie Pilon

Michigan Education Association Award 
Brittany DeHaan
Full Bloom
Rapid River High School 
Instructor: Julie Pilon

GFWC Woman's Club Award
Morgan Stenberg
Goodbye Butterfly
Bark River-Harris Schools 
Instructor: Terra Stenberg

Michigan Education Association Award
Group Project
Fish in a Cup
Bark River-Harris Schools
Instructor: Terra Stenberg

Verso Award 
Group Project 
Fish in a Cup 
Bark River-Harris Schools 
Instructor: Terra Stenberg

Awards were presented at the Youth in Art exhibit for students in the 11th Grade.

Kiwanis Award 
Kathy Hickman
End of an Era 
Rapid River High School
Instructor: Julie Pilon

GFWC Woman's Club Award
Ali Mosse 
Crush 
Bark River-Harris Schools
Instructor: Terra Stenberg

Michigan Education Association Award
Ali Mosse 
Crush 
Bark River-Harris Schools
Instructor: Terra Stenberg

Bonifas Arts Center Award
Molly Reynolds
Patricia the Peacock 
Bark River-Harris Schools
Terra Stenberg

Verso Award 
Molly Reynolds
Patricia the Peacock 
Bark River-Harris Schools 
Instructor: Terra Stenberg

Delta-Schoolcraft Intermediate School District Award
Allison Richer 
11,627 
Bark River-Harris Schools 
Instructor: Terra Stenberg

Awards were presented at the Youth in Art exhibit for students in the 10th Grade.

Delta-Schoolcraft Intermediate School District Award
Saja Abuhuzeimah
Darkness
Manistique Area Schools
Instructor: Casey Hinkson

GFWC Woman's Club Award
Addie Christoff 
Chocolate Strawberry Cake
Rapid River High School
Instructor: Julie Pilon

Verso Award 
Venessa LaPalm
Don't Fence Me In
Tutored
Instructor: Suzy Decker

Bonifas Arts Center Award  
Abigail Van Enkewort
Too Much Work For This Assignment
Bark River-Harris Schools
Terra Stenberg

Kiwanis Award 
Abigail VanEnkevort 
Too Much Work For This Assignment
Bark River-Harris Schools 
Instructor: Terra Stenberg

Michigan Education Association Award 
Abigail VanEnkevort 
Too Much Work For This Assignment
Bark River-Harris Schools
Instructor: Terra Stenberg

Awards were presented at the Youth in Art exhibit for students in the 9th Grade.

GFWC Woman's Club Award  
Aliyah Bowden 
Sunflower 
Escanaba High School
Cathy Uhazie

Bonifas Arts Center Award
Hazel Conklin 
Its Finally Done 
Bark River-Harris Schools
Instructor: Terra Stenberg

Delta-Schoolcraft Intermediate School District Award
Hope Hutchinson
Labryinth's Eye
Manistique Area Schools
Instructor: Casey Hinkson

Kiwanis Award 
Zoey Lanaville
Western Desire
Bark River-Harris Schools
Instructor: Terra Stenberg

Michigan Education Association Award 
Zoey Lanaville
Western Desire
Bark River-Harris Schools
Terra Stenberg

Verso Award
Maddy Maline
Don't Even Know
Manistique High School
Casey Hinkson

Awards were presented at the Youth in Art exhibit for students in the 8th Grade.

Delta-Schoolcraft Intermediate School District Award
Savannah Harvey
Maple Leaf 
Manistique Area Schools
Instructor: Casey Hinkson

GFWC Woman's Club Award
Austin Hinkson
Cool Whip 
Manistique Area Schools 
Insructor: Casey Hinkson

Kiwanis Award 
Jane Reed 
Wilber
Rapid River Schools
Julie Pilon

Michigan Education Association Award 
Abbigail  Skjolaas
Turtles 
Rapid River-Harris Schools
Instructor: Julie Pilon

Bonifas Arts Center Award
Leondra Vietzke
Chris 
Rapid River Schools 
Instructor: Julie Pilon

Verso Award 
Leondra Vietzke
Chris 
Rapid River Schools 
Instructor: Julie Pilon

Awards were presented at the Youth in Art exhibit for students in the 7th Grade.

Verso Award 
Justine Gurney
Aspen 
Nah Tah Wahsh 
Carrie Carlson

Delta-Schoolcraft Intermediate School District Award
Parker Hampton
Beach Glass Mobile
Manistique Area Schools 
Casey Hinkson

Kiwanis Award 
Group Project 
Barn Hanging 
Escanaba Junior High School
Cathy Uhazie

GFWC Woman's Club Award 
Colton Sierpien
Portrait 
Escanaba Junior High School
Cathy Uhazie

Bonifas Arts Center Award
Colton Sierpien
Portrait
Escanaba Jr. High
Cathy Uhazie

Michigan Education Association Award 
Colton Sierpien
Portrait
Escanaba Jr. High
Instructor: Cathy Uhazie

Awards were presented at the Youth in Art exhibit for students in the 6th Grade. 

Kiwanis Award 
Harlee Coolman
Portrait About Me 
Escanaba Area Public Schools
Instructor: Scott Dykema

Bonifas Arts Center Award
Harlee Coolman
Portrait About Me
Escanaba Upper Elementary
Instructor: Scott Dykema

Michigan Education Association Award 
Harlee Coolman 
Portrait About Me
Escanaba Upper Elementary
Instructor: Scott Dykema

GFWC Woman's Club Award  
Ashton Dery 
Self Portrait 
Escanaba Area Public Schools
Instructor: Scott Dykema

Delta-Schoolcraft Intermediate School District Award
Quinn Pascoe
Pipes in Perspective 
Escanaba Upper Elementary
Instructor: Scott Dykema

Verso Award 
Isabel Seymour 
Tree Scape 
Escanaba Upper Elementary
Instructor: Scott Dykema

Awards were presented at the Youth in Art exhibit for the older students at the Learning Center.

Bonifas Arts Center Award
Rylee Bartoszek 
Northern Lights 
DSISD Learning Center
Instructor: Christopher Lund

Kiwanis Award 
Nicholas Lauscher 
Leaf Name 
DSISD Learning Center 
Christopher Lund

Michigan Education Association Award
Connor Millette
Northern Lights
DSISD Learning Center
Instructor: Christopher Lund

Verso Award 
Sam Taylor 
Northern Lights
DSISD Learning Center
Christopher Lund

Awards were presented at the Youth in Art exhibit for students in the 5th Grade. 

Bonifas Arts Center Award
Claire Jacobsen
Totem Design 
Escanaba Upper Elementary
Instructor: Scott Dykema

Kiwanis Award
Jae Poma
Making a Mark
Rapid River Elementary
Instructor: Julie Pilon

GFWC Woman's Club Award
Jae Poma
Making a Mark 
Rapid River Elementary
Instructor: Julie Pilon

Verso Award 
Jae Poma 
Making a Mark
Rapid River Elementary
Instructor: Julie Pilon

Michigan Education Association Award 
Jae Poma 
Fawn
Rapid River Elementary
Julie Pilon

Delta-Schoolcraft Intermediate School District Award
Zachary  VanWagner 
Snowman in Perspective
Escanaba Upper Elementary
Instructor: Scott Dykema

Awards were presented at the Youth in Art exhibit for students in the 4th Grade.

Bonifas Arts Center Award
Trisha Beauchamp
Clay Owl
Escanaba Upper Elementary
Instructor: Scott Dykema

GFWC Woman's Club Award
Makenna Johnson
Shaded Ornaments
Escanaba Area Public Schools
Scott Dykema

Michigan Education Association Award
Skylar Norden 
Warm & Cool Leaves 
Mid Peninsula Elementary
Instructor: Kristen Occhietti

Delta-Schoolcraft Intermediate School District Award
Lucas Parish
Birch Trees
James T. Jones Elementary
Joanne Chouinard

Verso Award 
Phoenix Porath
Monet Lillies
Escanaba Upper Elementary
Instructor: Scott Dykema

Kiwanis Award 
Class Project
Our Class is Like a Box of Crayons With All Different Colors 
Rapid River Elementary
Julie Pilon

Awards were presented at the Youth in Art exhibit for students in the 3rd Grade.

Kiwanis Award
Derek Closs
I Love Doughnuts
Rapid River Elementary
Instructor: Julie Pilon

Bonifas Arts Center Award
Braelyn Grandchamp
Monochromatic Landscape
Soo Hill Elementary
Instructor: Beth Peterson

Delta-Schoolcraft Intermediate School District Award
Evie Griffin
Van Gogh Trees
James T. Jones Elementary
Instructor: Joanne Chouinard

Verso Award       
Makayla Marshall
Monochromatic Landscape
Lemmer Elementary
Instructor: Beth Peterson

GFWC Woman's Club Award
Audrey Warner
Doe 
Rapid River Elementary
Instructor: Julie Pilon

Michigan Education Association Award
Audrey Warner
Doe
Rapid River Elementary
Instructor: Julie Pilon

Awards were presented at the Youth in Art exhibit for students in the 2nd Grade.

Verso Award       
Ava  Johnson
Flag        
Soo Hill Elementary
Instructor: Beth Peterson

Bonifas Arts Center Award
Aylah Boudreau
Below Ground Level
Lemmer Elementary
Instructor: Beth Peterson

GFWC Woman's Club Award
Aspen Cronick
Winter Cardinal
North Central Area Schools
Instructor: Emily Westphal

Michigan Education Association Award       
Ben Halase           
Haunted House   
Lemmer Elementary           
Instructor: Beth Peterson

Delta-Schoolcraft Intermediate School District Award
Charlotte Koenig 
Drippy Monster
Soo Hill Elementary
Instructor: Beth Peterson

Kiwanis Award    
Laila Pray              
Rainbow Cloud
Home School
Instructor: Gloria Pray

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram